آموزشی

انواع پیچ و کاربرد هر کدام

انواع پیچ

در این مطلب از وب سایت نویان پارس، در مورد انواع پیچ و کاربرد انواع پیچ، خواهید خواند:

پیچ (به انگلیسی: Screw یا Bolt) نوعی روش و وسیله برای اتصال است، که به صورت مارپیچی رزوه شده و معمولاً از جنس فلز می‌باشد. اگرچه در زبان فارسی فقط از واژه «پیچ» برای انواع این وسیله استفاده می‌شود، در زبان انگلیسی معمولاً بین Screw و Bolt تفاوت قائل می‌شوند.

این تعریفی است که ویکی پدیا برای پیچ ارائه داده. در تصویر زیر، تفاوت بین Screw و Bolt مشخص است.

انواع پیچ و کاربرد آن

با اینکه هیچ تفاوت پذیرفته شده جهانی بین Screw و Bolt وجود ندارد، اما معمولاً منظور از Bolt پیچ‌هایی است که از داخل یک سوراخ عبور کرده و از طرف دیگر توسط یک مهره محکم می‌شود، در حالیکه منظور از Screw پیچ‌هایی است که معمولاً فاقد مهره بوده و به صورت خودتراش بسته می‌شود و اغلب در اتصال با چوب یا پلاستیک از آن استفاده می‌شود، مانند پیچ چوب یا پیچ MDF (پیچ ام دی اف).

تاریخچه پیچ در ایران:

قدمت پیچ و مهره در ایران نزدیک به یک قرن می‌باشد ولی از سال۱۳۲۰ رسمیت پیدا کرده است. از جمله بنیان‌گذاران صنف پیچ و مهره در ایران می‌توان به آقای ابوالفتاح اعتصامی اشاره نمود که نسبتی هم با شاعره پر آوازه ایران خانم پروین اعتصامی داشته و نزدیک به ۷۰ سال پیش در این صنف فعالیت داشتند و خدمات بسیار شایانی هم از خود به جای گذاشتند.

اولین بار در سال ۱۳۳۳ دستگاه‌های تولید پیچ و مهره توسط شخصی به نام آقای ارجمند وارد ایران شد. در آن زمان پیچ و مهره به صورت پرسی و پرچ تولید می‌شد و با این کیفیتی که الان در بازار موجود است وجود نداشت.

دسته بندی پیچ ها از لحاظ رزوه:

از لحاظ رزوه نیز کلیه پیچ ها به دو دسته تمام رزوه و نیم رزوه تقسیم می شوند.

اما اگر بخواهیم بطور کلی انواع پیج را نام ببریم، عبارتند از:

پیچ چوب، پیج ماشین، پیچ نوک بر، پیچ فلز، پیچ سرمته، پیچ شش گوش، پیچ بار، پیچ لگ، پیچ آلن یا سوکتی، پیچ مغزی، پیچ چشمی، پیچ شانه دار، پیچ بالابر یا پیچ آسانسوری، پیچ نئوپان، پیچ ام دی اف، پیچ بتن، پیچ دوسر و بسیاری انواع دیگر… .

در ادامه دو نوع ازین پیچ ها را شرح می دهیم: پیچ چوب و پیچ ام دی اف (MDF)

پیچ چوب:

پیچ چوب دارای دندانه‌های درشتی است که تا قسمت بالای بدنه درست زیر سر پیچ که صاف می‌شود ادامه دارد. این طراحی هنگام نصب دو قطعه چوبی اتصال محکم‌تری ایجاد می‌کند. هنگامی که پیچ تا عمق کامل دریل می‌شود قسمت صاف بالای پیچ آزاد می‌چرخد تا مانع از عمیق‌تر فرو رفتن سر پیچ به داخل چوب شود. انتهای قسمت شیاری پیچ قطعه چوبی زیرین را سوراخ کرده و دو تخته چوبی را به هم متصل می‌کند. سر مخروطی پیچ چوب به آن اجازه می‌دهد که هم‌سطح یا زیر سطح چوب قرار بگیرد.

پیچ ام دی اف (پیچ MDF):

ورقه‌های ام دی اف (MDF) معمولاً در قرنیزها و برای ساخت قفسه‌ها به کار برده می‌شوند. ورقه‌های ام دی اف سخت‌تر از چوب هستند و به سختی می‌توان با پیچ‌های معمولی بدون ایجاد ترک روی آن‌ها کار کرد. بنابراین دو راه در پیش رو داریم: یا قبل از نصب پیچ معمولی روی ام دی اف سوراخ ایجاد کنیم یا از پیچ‌های ام دی اف خودکار استفاده کنیم. اندازه پیچ‌های ام دی اف مشابه پیچ‌های معمولی است. سر پیچ‌های ام دی اف ستاره‌ای است و طوری طراحی شده‌اند که مانع از ایجاد شکاف روی ام دی اف شوند.

خرید انواع پیچ به راحتی از سایت نویان پارس، امکان پذیر است، کافی است در فروشگاه اینترنتی ابزار نویان پارس، سفارش خود را ثبت کنید و محصول مورد نظر را درب منزل تحویل بگیرید.

خرید آنلاین انواع پیچ

محصولات مرتبط با انواع پیچ

دیدگاهتان را بنویسید