آموزشی

آبکاری چیست و اهمیت آبکاری در تولید پیچ و ابزار

آبکاری چیست

آبکاری چیست و اهمیت آبکاری در تولید پیچ و ابزار چیست:

آبکاری یک روش پوشش دهی سطح است که در آن، یک فلز بر روی یک سطح رسانا پوشش داده می‌شود. این تعریفی است که ویکی پدیا برای آبکاری ارائه داده.

آبکاری برای مهار خوردگی، سخت شدن، بهبود پوشیدگی، کاهش اصطکاک، افزایش قابلیت جوش پذیری و مقاومت در برابر حرارت انجام می شود.

فرایند آبکاری با توجه به یون فلزی، الکترولیت و فلز مورد آبکاری، انواع مختلفی دارد که به صورت زیر دسته بندی می شود:

پوشش دهی مس فرایند تشکیل الکترولیتی یک لایه مس بر روی سطح یک ماده است.

پوشش روی از اکسیداسیون فلز محافظت شده با تشکیل یک مانع و با عمل به عنوان یک آنود قربانی اگر این مانع آسیب دیده باشد، جلوگیری می‌کند.

پوشش نیکل روی یکی از بهترین پوشش‌های مقاوم در برابر خوردگی است که با در دسترس قرار دادن بیش از ۵ برابر حفاظت از پوشش روی معمولی و تا ۱۵۰۰ ساعت عملکرد آزمون اسپری نمک خنثی است. این پوشش ترکیبی از آلیاژ نیکل – روی (نیکل ۱۰–۱۵٪) و برخی از تغییرات کرومات است.

پوشش دهی قلع برای صنعت پردازش مواد غذایی است زیرا غیر سمی و مقاوم در برابر خوردگی است. چگالی عالی قلع اجازه می‌دهد ورق فلز پایه پوشش داده شده با قلع به شکل‌های مختلف بدون آسیب به لایه سطحی شکل دهی شود.

اهمیت استفاده از آبکاری (چرا آبکاری می کنیم):

اهمیت آبکاری به این دلیل است که اگر بخواهیم قطعات را کلا با فلزی که در آبکاری استفاده میکنیم، تولید کنیم، هزینه تمام شده افزایش پیدا می کند، به همین دلیل از آبکاری استفاده میکنیم تا علاوه بر افزایش زیبایی قطعات و افزایش استحکام آنها و همچنین جلوگیری از خوردگی، هزینه را نیز کاهش دهیم.

مثلا فرض کنید بجای اینکه آهن را آبکاری مس کنیم، یک پیچ کاملا از مس ساخته شده باشد، در این صورت هزینه ها خیلی افزایش پیدا خواهد کرد و توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

شما می توانید انواع پیچ آبکاری شده، انواع زنجیر آبکاری شده و انواع گونیا آبکاری شده را از فروشگاه اینترنتی نویان پارس خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید